Ćwiczenia chemiczno-ekologiczne

2

W ramach doskonalenia zawodowego ostrzeszowscy strażacy przeprowadzili praktyczne ćwiczenia z dziedziny ratownictwa chemiczno- ekologicznego. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie zmiany służbowe. Ćwiczenia składały się z kilku etapów:

- rozpoznanie substancji niebezpiecznej,
- uszczelnienie wycieku,
- dekonataminacji na miejscu zdarzenia. Czytaj więcej »

Wypadek na drodze krajowej nr 11

IMG_2039

Nocą 29 sierpnia o godzinie 00.46 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu osobowego marki Volskwagen oraz samochodu ciężarowego marki Scania na drodze nr 11 w miejscowości Turze. Na miejsce dyżurny zadysponował JRG Ostrzeszów. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali uszkodzone samochody znajdujące się na poboczu. Przed przybyciem straży lekarz pogotowia Czytaj więcej »

Pożar samochodu dostawczego

P8270018

27 sierpnia o godzinie 21.45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie otrzymał zgłoszenie o palącym się samochodzie dostawczym marki Renault Masters w miejscowości Grabów nad Prosną. Do zdarzenia zadysponowano OSP Grabów nad Prosną oraz JRG Ostrzeszów. Na miejscu strażacy zastali pożar skrzyni ładunkowej samochodu dostawczego stojącego na parkingu. Pożar objął plandekę oraz kilka bali filcu przewożonego przez pojazd. Czytaj więcej »

Śmiertelny Wypadek w Kraszewicach

W dniu 10 lipca o godzinie 17:35 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Kraszewice. Ze zgłoszenia wynikało, że znajduje się w nim jedna osoba poszkodowana, uwięziona w pojeździe. Natychmiast na miejsce zdarzenia została zadysponowana miejscowa jednostka OSP Kraszewice oraz zastęp z JRG Ostrzeszów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży zastano samochód osobowy na poboczu drogi, który uderzył w przydrożne drzewo. W samochodzie znajdowała się jedna osoba poszkodowana, którą wydobyto z pojazdu a następnie przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. U osoby poszkodowanej ratownicy ZRM stwierdzają brak czynności życiowych a następnie przystępują do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Lekarz po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdza u poszkodowanego zgon.  Po zakończeniu czynności operacyjnych przez Policję, posprzątano jezdnię i pobocze z płynów eksploatacyjnych oraz elementów karoserii.

 

Wichura na powiatem

Powalone drzewa, uszkodzone i pozrywane dachy, zerwane linie energetyczne oraz utrudnienia w ruchu to bilans wichury, która przeszła w 8 lipca br. przez teren powiatu ostrzeszowskiego a w szczególności dotykając Gminie Grabów nad Prosną. Główne działania strażaków polegały na wycince i usuwaniu powalonych drzew, które blokowały drogi, uszkadzały samochody oraz budynki a także na pomocy w zabezpieczaniu uszkodzonych budynków.  Łącznie w działaniach brało udział 57 pojazdów oraz 240 ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu oraz funkcjonariuszy z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Działania ostatnich jednostek trwały do późnych godzin wieczornych.

Ślub strażaka

001

5 lipca 2014 roku sakramentalne „TAK” powiedzieli sobie Monika Zakręt i nasz funkcjonariusz Marcin Pawlak. Ślub odbył się w Kościele p.w. Św. Idziego w Przedborowie. Tradycyjnie na Młodą Parę przed wyjściem z kościoła czekał strażacki szpaler. Czytaj więcej »

Wypadek w Kochłowach

IMG_1829

22 czerwca 2014 r. podczas dojazdu na zawody sportowo-pożarnicze, ratownicy z OSP Ostrzeszów napotkali wypadek samochodu osobowego z ciężarowym. Natychmiast drogą radiową informacja ta została przekazana do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie. Na miejsce zadysponowano dodatkowo ratowników z JRG Ostrzeszów, w sile dwóch zastępów, powiadomiono służby współpracujące. Biorący udział w zdarzeniu samochód osobowy Opel Vectra, w którym podróżowały cztery osoby, znajdował się częściowo pod samochodem ciężarowym. Czytaj więcej »

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

1-8105

18 maja br. w miejscowości Kuźnica Grabowska odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z 70. rocznicą bitwy pod Monte Cassino. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową, po czym pododdziały udały się w kierunku pomnika żołnierzy walczących pod Monte Cassino, gdzie odbył się uroczysty apel. Wśród gości zgromadzonych na uroczystości znaleźli się m.in.:
bryg. Paweł Pohl – Przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
Lech Janicki – Starosta Ostrzeszowski,
ppłk. Andrzej Galan – Dowódca 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk,
Zbyszko Szmaj – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat”,
ks. Tadeusz Małolepszy oraz ks. Mirosław Jankowski – kapelan ostrzeszowskich strażaków
samorządowcy z terenu powiatu. Czytaj więcej »

Wypadek w Torzeńcu

IMG_1695

16 maja br. do ostrzeszowskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Torzeniec. We wskazane miejsce udały się dwa samochody ratowniczo-gaśnicze – JRG Ostrzeszów oraz OSP Doruchów. Po dotarciu ratowników na miejsce wypadku zgłoszenie potwierdziło się. Dwa samochody osobowe, po zderzeniu, znajdowały się na terenie prywatnej posesji. W zdarzeniu brały udział 4 osoby. Czytaj więcej »

Turniej „Potrafię udzielić pierwszej pomocy”

DSC_0159

14 maja w Siedlikowie rozegrano turniej „Potrafię udzielać pierwszej pomocy”, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat” w Ostrzeszowie. Do szerzenia wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań włączyła się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Konkurencje przygotowali również policjanci, ratownicy medyczni, leśnicy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Walkę o zwycięstwo w poszczególnych kategoriach wiekowych podjęło 17 szkół podstawowych i 7 gimnazjów. Czytaj więcej »