Śmiertelny Wypadek w Kraszewicach

W dniu 10 lipca o godzinie 17:35 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Kraszewice. Ze zgłoszenia wynikało, że znajduje się w nim jedna osoba poszkodowana, uwięziona w pojeździe. Natychmiast na miejsce zdarzenia została zadysponowana miejscowa jednostka OSP Kraszewice oraz zastęp z JRG Ostrzeszów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży zastano samochód osobowy na poboczu drogi, który uderzył w przydrożne drzewo. W samochodzie znajdowała się jedna osoba poszkodowana, którą wydobyto z pojazdu a następnie przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. U osoby poszkodowanej ratownicy ZRM stwierdzają brak czynności życiowych a następnie przystępują do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Lekarz po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdza u poszkodowanego zgon.  Po zakończeniu czynności operacyjnych przez Policję, posprzątano jezdnię i pobocze z płynów eksploatacyjnych oraz elementów karoserii.

 

Wichura na powiatem

Powalone drzewa, uszkodzone i pozrywane dachy, zerwane linie energetyczne oraz utrudnienia w ruchu to bilans wichury, która przeszła w 8 lipca br. przez teren powiatu ostrzeszowskiego a w szczególności dotykając Gminie Grabów nad Prosną. Główne działania strażaków polegały na wycince i usuwaniu powalonych drzew, które blokowały drogi, uszkadzały samochody oraz budynki a także na pomocy w zabezpieczaniu uszkodzonych budynków.  Łącznie w działaniach brało udział 57 pojazdów oraz 240 ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu oraz funkcjonariuszy z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Działania ostatnich jednostek trwały do późnych godzin wieczornych.

Wypadek w Kochłowach

IMG_1829

22 czerwca 2014 r. podczas dojazdu na zawody sportowo-pożarnicze, ratownicy z OSP Ostrzeszów napotkali wypadek samochodu osobowego z ciężarowym. Natychmiast drogą radiową informacja ta została przekazana do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie. Na miejsce zadysponowano dodatkowo ratowników z JRG Ostrzeszów, w sile dwóch zastępów, powiadomiono służby współpracujące. Biorący udział w zdarzeniu samochód osobowy Opel Vectra, w którym podróżowały cztery osoby, znajdował się częściowo pod samochodem ciężarowym. Czytaj więcej »

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

1-8105

18 maja br. w miejscowości Kuźnica Grabowska odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z 70. rocznicą bitwy pod Monte Cassino. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową, po czym pododdziały udały się w kierunku pomnika żołnierzy walczących pod Monte Cassino, gdzie odbył się uroczysty apel. Wśród gości zgromadzonych na uroczystości znaleźli się m.in.:
bryg. Paweł Pohl – Przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
Lech Janicki – Starosta Ostrzeszowski,
ppłk. Andrzej Galan – Dowódca 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk,
Zbyszko Szmaj – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat”,
ks. Tadeusz Małolepszy oraz ks. Mirosław Jankowski – kapelan ostrzeszowskich strażaków
samorządowcy z terenu powiatu. Czytaj więcej »

Wypadek w Torzeńcu

IMG_1695

16 maja br. do ostrzeszowskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Torzeniec. We wskazane miejsce udały się dwa samochody ratowniczo-gaśnicze – JRG Ostrzeszów oraz OSP Doruchów. Po dotarciu ratowników na miejsce wypadku zgłoszenie potwierdziło się. Dwa samochody osobowe, po zderzeniu, znajdowały się na terenie prywatnej posesji. W zdarzeniu brały udział 4 osoby. Czytaj więcej »

Turniej „Potrafię udzielić pierwszej pomocy”

DSC_0159

14 maja w Siedlikowie rozegrano turniej „Potrafię udzielać pierwszej pomocy”, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat” w Ostrzeszowie. Do szerzenia wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań włączyła się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Konkurencje przygotowali również policjanci, ratownicy medyczni, leśnicy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Walkę o zwycięstwo w poszczególnych kategoriach wiekowych podjęło 17 szkół podstawowych i 7 gimnazjów. Czytaj więcej »

Ćwiczenia w Czajkowie

IMG_2836

Dnia 28 marca br. w szkole podstawowej i  gimnazjum w Czajkowie strażacy zapoznali uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Została zorganizowana próbna  ewakuacja szkół, którą przeprowadzili strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie (asp. Marcin Pawlak, mł. ogn. Wojciech Łuszczek, st. sekc. Marcin Smug, st. str. Krzysztof Duchnik), Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkowie oraz Mielcuch. Następnie  strażacy przeprowadzili szkolenie z zakresu  udzielania pierwszej pomocy, które jest kontynuacją projektu realizowanego przez  Ochotniczą Straż Pożarną w Czajkowie przy współudziale Urządu Gminy w Czajkowie dla ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy. Czytaj więcej »

Pożar w zakładzie stolarsko-tapicerskim

???????????????????????????????

W dniu 06.04.2014 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze zakładu stolarsko-tapicerskiego w miejscowości Kraszewice. Na miejsce zadysponowane został samochody ratowniczo – gaśnicze z gminy Kraszewice, gmin ościennych oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrzeszowie. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar zespołu obiektów zakładu, ogień wydostawał się poza powierzchnię dachu. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a następnie przystąpili do akcji gaśniczej. Czytaj więcej »

Pożar budynku mieszkalnego w Kobylej Górze

???????????????????????????????

Dnia 06.04.2014, w godzinach południowych, w Kobylej Gorze przy ulicy Słonecznej wybuchł pożar poddasza w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzania, strażacy zastali dym wydobywający się spod pokrycia dachowego. Ratownicy przystąpili do usuwania arkuszy blachy, pod którymi znajdowały się zarzewia ognia. Po wykonaniu dostępu przystąpiono do działań gaśniczych. Uległo spaleniu około 30m2 pokrycia dachowego wykonanego z blachy, ocieplenie. W działaniach ratowniczych brała udział JRG Ostrzeszów oraz OSP Kobyla Góra. Czytaj więcej »

XXII Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2014

sawo_2014

Dnia 9 kwietnia 2014 roku o godz.11:00,  odbędą się XXII Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2014 organizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Oddział Wielkopolski Centrum Naukowo- Badawcze Ochrony Przeciw Pożarowej, pod patronatem  Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Po uroczystym otwarciu na Placu Centralnym odbędzie się pokazowa akcja ratownicza- wypadek masowy0, a po niej będzie możliwość zapoznania się z ofertami wystawców oraz najnowszym sprzętem PSP. Czytaj więcej »