Warsztaty pod kryptonimem „KOŁO 2013″

lp99

W dniu 13.09.2013r. w Nadleśnictwie Koło na terenie Leśnictwa Bugaj oraz Leśnictwa Lipie Góry odbyły się warsztaty pod kryptonimem „KOŁO 2013”, w których udział wzięły siły i środki z terenu woj. Wielkopolskiego, wchodzące w skład Kompani Gaśniczej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „KONIN” oraz Kompanii Gaśniczej Centralnego Odwodu Operacyjnego WIELKOPOLSKA 2. W warsztatach uczestniczył Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie mł. bryg. Janusz Guzenda, który pełnił punkcję dowódcy Plutonu 2.

Celem warsztatów było:

- Sprawdzenie przygotowania podmiotów KSRG włączonych w struktury WOO/COO przewidzianych do działań związanych z usuwaniem zdarzeń na terenach leśnych, pod kątem sprzętowym i organizacyjnym,

- Sprawdzenie obiegu informacji o zagrożeniu i przebiegu ćwiczeń pomiędzy SIS PSP a Lasami Państwowymi,

- Praktyczne sprawdzenie sposobów dostarczania wody na duże odległości, zweryfikowanie parametrów posiadanego sprzętu oraz kompatybilności rozwiązań poszczególnych SIS.

Strażacy biorący udział w warsztatach zostali podzieleni na 4 plutony, które założone cele ćwiczyły na 4 stanowiskach. Pierwsze stanowisko stanowił punkt czerpania wody zlokalizowany przy jeziorze Brdowskim, drugie (bufor wodny) i trzecie (badanie przepływów) stanowisko wyznaczono na terenie Szkółki Leśnej w Kiejszach, a czwarte stanowisko (natarcie z wykorzystanie przetłaczania) na terenie Leśnictwa Lipie Góry. Podsumowania warsztatów dokonał Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Adam Langner oraz mł. bryg. Jarosław Kuśmirek – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Poznaniu.

W warsztatach udział wzięło ponad 100 strażaków, a skład poszczególnych plutonów stanowiły następujące sis:

Pluton 1:

GBA 2,5/25/4 –Rt JRG Oborniki
GBA -Rt 2,5/16/250 JRG 8 Bolechowo
GBA 2,5/16 JRG Nowy Tomyśl
GBA 2/16 JRG Koło

Pluton 2:

GCBA 4/24 STAR JRG Wolsztyn
GCBA 5/32/500 JRG Szamotuły
GBA 2/17/2,5 JRG Międzychód

Pluton 3:

GBA 2/16/200 OSP Dąbie
GBA 2,5/16 OSP Kazimierz Biskupi
GBA-Rt 2,5/20 OSP Kowale Pańskie
GCBA 6/32 OSP Wrząca Wielka

Pluton 4:

GBA 2,5/16 OSP Kłodawa
GBA 2,5/16 OSP Przykona
GCBA 5/32 OSP Lądek
GBA 2,5/16/ OSP Babiak

Organizatorem warsztatów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole oraz Nadleśnictwa Koło.

Comments are closed.