„Forest 2015″

IMG_0898

8 czerwca 2015 r na mocy rozkazu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP odbyły sie ćwiczenia pod kryptonimem „Forest 2015” dla sił i środków z terenu woj. Wielkopolskiego, wchodzących w skład Kompani Gaśniczej WOO „Ostrów Wlkp”. Organizatorem ćwiczeń były Komenda Powiatowa PSP w Ostrzeszowie oraz Ostrowie Wielkopolskim przy współudziale Nadleśnictwa Antonin. W skład kompani weszły jednostki OSP KSRG z powiatów: ostrzeszowskiego, ostrowskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, kaliskiego, jarocińskiego. Ponadto udział w ćwiczeniach wzięły siły i środki z JRG Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski oraz Krotoszyn, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Antonin, Policji, Ratownictwa Medycznego. Obszarem przeznaczonym do ćwiczeń praktycznych był teren Nadleśnictwa Antonin – Leśnictwo Krupa. Celem ćwiczeń było:
- sprawdzenie przygotowania podmiotów KSRG włączonych w struktury WOO przewidzianych do działań związanych z usuwaniem zdarzeń na terenach leśnych, pod kątem sprzętowym i organizacyjnym,
- sprawdzenie obiegu informacji o zagrożeniu i przebiegu ćwiczeń pomiędzy SIS PSP a Lasami Państwowymi,
- praktyczne sprawdzenie sposobów dostarczania wody na duże odległości, zweryfikowanie parametrów posiadanego sprzętu oraz kompatybilności rozwiązań poszczególnych SIS.
Ćwiczenia praktyczne poprzedzono odprawą w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. Zadaniem strażaków było przeprowadzenie natarcia na front pożaru, który przemieszczał się z terenu powiatu ostrzeszowskiego na ostrowski, z wykorzystaniem wody ze zbiornika oddalonego o ok. 1200 m od pożaru. Do gaszenia wykorzystano również samolot gaśniczy Dromader. Po zakończeniu ćwiczeń odbyło sie podsumowanie z udziałem podmiotów uczestniczących w ćwiczeniach, podczas którego omówiono pierwsze spostrzeżenia oraz wnioski.Nad przebiegiem ćwiczeń czuwali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Comments are closed.