Pracowita sobota

pożar

Sobotnia służba w dniu 28 maja 2016 r. była dla ostrzeszowskich strażaków bardzo pracowita.

O godzinie 12:02 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Ostrzeszowie wpłynęło pierwsze tego dnia zgłoszenie. Dotyczyło ono dachowania samochodu osobowego w miejscowości Doruchów. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy: SLRt z JRG Ostrzeszów oraz GBA z OSP Doruchów. Po dojeździe okazało się, że samochód BMW zniszczył trzy przęsła płotu i znajduje się bezpośrednio na skrzynce elektrycznej, która dostała się do jego wnętrza. Na szczęście osoba podróżująca pojazdem samodzielnie go opuściła i znajdowała się w bezpiecznej odległości. Badanie urządzeniem pomiarowym nie wykazało obecności prądu w uszkodzonym przyłączu domowym. O zdarzeniu poinformowano Pogotowie Energetyczne i dopiero gdy przybyły na miejsce zespół potwierdził brak prądu w przewodach przystąpiono do dalszych czynności. W tym samym czasie udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Poszkodowany był przytomny, pod wpływem zdarzenia odniósł obrażenia głowy. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego kierowca BMW został zabrany do szpitala.

Godzina 15:41 to początek fali zgłoszeń, które wpłynęły do ostrzeszowskiej straży w związku z ulewą jaka przeszła przez miasto. Otrzymaliśmy zgłoszenia dotyczące zalanych piwnic i garaży. Do bardziej charakterystycznych zdarzeń należało zalanie piwnicy jednej ze szkół podstawowych w Ostrzeszowie, apteki przy ulicy Łąkowej, budynku Poczty w Doruchowie czy zalanie parkingu jednego z ostrzeszowskich marketów. W sumie odnotowano 26 zdarzeń związanych z nawałnicą, 25 na terenie miasta Ostrzeszowa oraz jedno w miejscowości Doruchów. W usuwaniu jej skutków brało udział 7 zastępów OSP (w tym 4 z po za terenu gminy Ostrzeszów) – 39 ratowników oraz 3 zastępy z JRG – 11 ratowników. Stan osobowy SKKP podniesiono do 3 osób. W żadnym z tych zdarzeń nie odnotowano osób poszkodowanych.

W trakcie przyjmowania nawału zgłoszeń związanych z ulewą do ostrzeszowskiego SKKP wpłynęła także informacja dotycząca pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Skrzynki. Konieczne było przedysponowanie zastępów PSP usuwających skutki ulewy, nieoceniona okazała się także pomoc druhów z OSP. Do działań zadysponowano w sumie 4 zastępy OSP oraz 2 z JRG w Ostrzeszowie. Na miejscu zdarzenia okazało się, że pali się altana przylegająca do niezamieszkałego budynku jednorodzinnego. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było wyładowanie atmosferyczne.

Opracował: mł. asp. Patryk Moś
Zdjęcia: Monika Szymoniak, mł. asp. Patryk Moś

Comments are closed.