Niebezpieczny płonący olej

kucharz-wiem-co-gotuje_0

Wczesne sobotnie popołudnie 25 marca 2017 r. przyniosło ostrzeszowskim strażakom niebezpieczne zdarzenie. Wpłynęła do nas informacja od dyspozytora Państwowego Ratownictwa Medycznego w Kaliszu dotycząca pożaru w kuchni w Ostrzeszowie na ulicy Strumykowej, w którym jedna osoba miała zostać poparzona. Z uwagi na rodzaj budynku zadysponowano na miejsce 3 zastępy z JRG Ostrzeszów oraz zastępcę dowódcy jednostki. Po przybyciu pod wskazany adres zastano osobę poszkodowaną (14-letnią dziewczynkę) siedzącą na klatce schodowej na parterze z poparzeniem twarzy i lewego przedramienia obok znajdowała się płacząca dziewczynka (9 lat) bez obrażeń pod wpływem zdarzenia. Nie było oznak pożaru.

Jedna rota strażaków przystąpiła do udzielenia pomocy medycznej poszkodowanej dziewczynce – założono opatrunek hydrożelowy na przedramię i twarz. Przy pomocy Misia Ratownika udzielono także wsparcia psychicznego drugiemu dziecku. W tym czasie druga rota udała się na piętro do kuchni i zastała pomieszczenie kuchni z nadpaloną firaną. W zlewie stał garnek, do którego leciała woda. Zakręcono wodę i otwarto okna celem przewietrzenia pomieszczeń. Po przybyciu na miejsce zespołu PRM przekazano osoby poszkodowane z czego jedna została zabrana do szpitala, a drugą zaopiekowała się przybyła na miejsce mama.

Przypuszczalnie dziewczynki postanowiły przyrządzić sobie coś do jedzenia, a gdy w garnku zapalił się olej sytuacja wymknęła się z pod kontroli. Dziewczynki postąpiły tak jak potrafiły – niestety nieprawidłowo. Cóż, w końcu niemal dla wszystkich odruchowym zachowaniem na pojawienie się ognia jest gaszenie go wodą.

Najgorsza rzecz jaką możemy zrobić podczas pożaru oleju w urządzeniu kuchennym to próba ugaszenia tych płomieni wodą. Dlaczego? Należy poznać dwie zasady dzięki którym dowiemy się dlaczego jest to bardzo niebezpieczne. Po pierwsze woda jest cięższa od oleju, a po drugie temperatura płonącego oleju znacznie przekracza 100oC czyli temperaturę wrzenia wody. Co zatem dzieje się w garnku z płonącym olejem, który chcemy gasić wodą? Woda opada na dno rozgrzanego naczynia a tam ulega błyskawicznemu odparowaniu i w konsekwencji powstaje efekt tak zwanego wyrzutu – gorący i płonący olej jest wyrzucany z garnka pod wpływem pary. Zjawisko to jest niezwykle niebezpieczne – może dojść do poparzeń i rozprzestrzenienia pożaru na całe pomieszczenie. Dodatkowo należy zaznaczyć, że z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary wodnej.

Jak zatem należy postąpić w przypadku pożaru oleju w naczyniu kuchennym? Po pierwsze trzeba odebrać pożarowi bodziec energetyczny czyli wyłączyć palnik gazowy pod garnkiem. Teraz możemy przystąpić do unieszkodliwiania zagrożenia. Najbezpieczniejszym dla nas sposobem jest odcięcie dopływu powietrza do pożaru. Możemy to osiągnąć przykrywając garnek pokrywką (choć ona może nie być w pełni szczelna) lub zwilżonym ręcznikiem. Nie należy tego ręcznika zdejmować do czasu schłodzenia się garnka, a sam garnek pozostawić w miejscu. Istnieją także specjalne gaśnice przeznaczone go gaszenia tego typu pożaru. Gaśnice te są oznaczone literą F i warto się w nie wyposażyć.

Jeśli w Państwa domu dojdzie do takiej sytuacji i nie będą się Państwo czuli się bezpiecznie, proszę pamiętać, że pod numerem 998 zawsze znajdą Państwo pomoc.

 

Comments are closed.